Stan developerski od czego zacząć?

Co dostajemy od developera? Pierwsze kroki:

 

Decydując się na kupno mieszkania w stanie developerskim, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czeka nas mnóstwo pracy. Należy zatem jak najszybciej dowiedzieć się jaki będzie stan wykończenia mieszkania/domu – a to może się znacząco różnić. Najczęściej jest tak, że dostajemy ściany z położoną już gładzią, które są tak naprawdę gotowe do malowania.

Jest to najlepszy scenariusz. Niestety równie często zdarza się, że developerzy idą na łatwiznę i na ścianach nie ma gładzi albo jest bardzo nierównomiernie położona. W takim wypadku czeka nas kilka dni intensywnej pracy ze szpachelką.

Kupując mieszkanie mieliśmy szczęście – na ścianach były tynki natryskowe, co pozwoliło nam zaoszczędzić sporo czasu.

W stanie surowym możemy często dostać rozciągnięte po mieszkaniu/domu instalacje, które możemy zmodyfikować wedle swoich potrzeb. Dodatkowo mamy też drzwi zewnętrzne oraz czasem pełną instalację grzewczą, np. grzejniki i piec CO.

W naszym domu położone zostało ogrzewanie podłogowe i dostaliśmy piec.

 

Od czego zacząć?

 

Przede wszystkim zacząć układać plan działania jeszcze przed odebraniem kluczy do mieszkania. Zarezerwować wizytę hydraulika i wybrać już kuchnię.

Na hydraulika często trzeba czekać tygodniami/na dobrych – miesiącami. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Na kuchnię trzeba czekać od miesiąca do dwóch, warto więc poprosić developera wcześniej o możliwość zrobienia pomiarów, np jeśli czekamy jeszcze na decyzję o kredyt.

Czas oczekiwania na naszą kuchnię wynosi 5 tygodni.

 

Dostajemy klucze i co dalej? Jak urządzić mieszkanie?

 

Zanim przejdziemy do konkretów należy ustalić czy w naszym mieszkaniu znajduje się odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych i czy znajdują się we właściwych miejscach. Teraz jest czas na to, aby zmienić ich położenie lub dorobić nowe punkty.

Następnie sprawdzamy czy przyłącza hydrauliczne i ewentualnie grzejniki (jesli je posiadamy) znajdują się we właściwych dla nas miejscach. Na początku jest najlepszy czas na przeróbki.

 

Co w pierwszej kolejności: układanie podłogi czy malowanie ścian?

 

Malowanie ścian! Póżniej układamy płytki/panele, a na końcu listwy przypodłogowe. Łatwiej będzie zachować odrobinę ostrożności przy układaniu paneli i najwyżej odkurzyć pył z ich piłowania, niż zabezpieczać przed malowaniem panele folią i odskrobywać miejsca, do których przypadkiem dostała się farba.

Po pomalowaniu ścian można zająć się podłogą. W zależności od jej rodzaju (płytki, panele, podłogi żywiczne) możemy odpowiednio dostosować kolejne kroki prac.

Jak stworzyć podstawową przestrzeń do życia?

 

Aby móc się wprowadzić musimy stworzyć sobie podstawowe warunki do życia. I tu priorytetem będzie łazienka i kuchnia.

– Montaż urządzeń sanitarnych w łazience

– Pomiary stolarskie, szafy na wymiar, montowanie drzwi wewnętrznych;

-Urządzanie kuchni – O ile nie mamy możliwośći kupna kuchni na wymiar z montażem to musimy sami zająć się organizacją sprzętu i jego podłączeniem: lodówki, zmywarki, piekarnika, a następnie instalacją płyty kuchennej, zlewu i armatury.

-Urządzenie sypialni (ściany, podłogi, szafy i najważniejsze…. łóżko!)

Kupując mieszkanie, ważne jest, aby stworzyć sobie odpowiednie warunki do wprowadzenia się. Kiedy już to nastąpi “jesteśmy w domu” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *